Sny drakobijců

XXI. O povaze magických ochranných kruhů

Menhorian Nocturno Blathel z Cairn


Znamení pentagramu vzbuzuje přinejmenším obavy, nejčastěji však hrůzu, ve všech vrstvách obyvatel všech ras, které magii berou jako cizí a ničící sílu. Svíčky na okraji kruhu a v něm nakreslený pentagram vyvolávají vidinu pochodujících kostlivců, ohnivých démonů, stvůr kradoucích se nocí a nahlížejících do příbytků poctivých lidí, a od osiřelé zvonice na popravčím pahorku zaznívá smích šíleného černokněžníka. Jsou obavy oprávněné? Zakládají se tyto představy na pravdě?

Na obě otázky je kladná odpověď. Ale proč?

Pentagram má dva úkoly.

První úloha magického kruhu je evokační a lépe se slučuje s oněmi děsivými vizemi. Slouží k udržení a soustředění sil uvnitř kruhu. Tyto síly mohou být použity zaříkavajícím různým způsobem. Ať už se jedná o ono nejvíce obávané oživování nemrtvých, ovládání živých těl nebo vyvolávání sil, které theurgové nazývají démoni astrálních sfér. Tyto dva příklady jsou nejznámější, nikoliv však nejčastější. Všechna kouzla vyžadující delší zaříkání je lépe vyvolávat přes magická znamení namalovaná na zemi nebo kdekoliv jinde. Pentagram je symbolickou a magickou pomůckou pro začátečníky i schopné mágy. Kouzlo, které schopný čaroděj dokáže seslat takřka mávnutím ruky, může i úplný začátečník seslat pomocí pentagramu, má-li ovšem naučeny postupy, během invokace neztratí hlavu atd. Vyvolání trvá delší dobu, ale ohrožení samotného učedníka a jeho okolí je výrazně nižší než při sesílání téhož kouzla bez pentagramu.

Jsou-li síly, soustředěné uvnitř arkánu (ochranného magického kruhu), určeny pro vyvolání bytostí (nemrtvých, démonů, tzv. kouzelnických přátel atd.), nebo jejich ovládnutí, ony bytosti nemohou opustit arkán bez vnější pomoci, nejčastěji tedy zaříkávajícího. Neznamená to ovšem, že vyvolaný např. démon je zcela bezmocný a (v tomto případě nejčastěji theurg) si může odskočit po zdařilém vyvolání na oběd. Evokace bytosti je pouze část rituálu a jen síla arkánu a vůle zaříkávajícího udržují bytost uvnitř. Čím náročnější rituál a mocnější bytost je vyvolána, tím rychleji překoná sílu kruhu. Následky jsou různé, většinou končí smrtí toho, kdo přecenil své schopnosti.

Druhá podstata arkánu má opačnou funkci. V tomto případě nejčastěji magicus je uvnitř kruhu a chrání se proti silám zvenčí, což je málo obvyklý případ. Zde se jedná ještě o arkán - ochranný kruh.

Teď se dostáváme k nejčastějšímu, ovšem nejméně známému použítí pentagramu. Jedná se opět o případ, kdy je kouzelník uvnitř kruhu. Kouzelník se snaží uklidnit svoji duši, nastolit v ní rovnováhu a soustředit se na kouzlo, mající vyšší nároky na klid a přesnost. Lze vyvolávat i bytosti, jak je popsáno výše, ale musí se samozřejmě jednat o bytosti spřízněné, nebo alespoň takové, které nemohou vyvolávajícímu ublížit.

V tomto případě se nabízí otázka, zda nevyvolávat nepřátelskou bytost z jednoho pentagramu do druhého. Jeden by sloužil jako arkán, druhý by napomáhal soustředění. Tak na tento způsob zapomeňte! Dochází k zrcadlovým efektům, pohlcování magie a jejímu opětnému vyvrhování v jiných pólech pentagramu, a ještě k několika neprobádaným jevům. Do takového zkoumání se nikomu nechce, neboť všechny pokusy naprosto ztroskotaly. Poslední známý pokus kouzelníka Fravela před 56 lety skončil jeho částečnou mumifikací. Neví se, co se snažil vyvolat, zůstaly po něm dva pentagramy a samozřejmě jeho mrtvola bez vnitřností a mozku, jak později prokázala pitva. Fravelova lekce není učňům připomínána, protože pro začátečníky má myšlenka dvou pentagramů smysl. Zkušenější většinou dokáží kontrolovat svou mysl a riziko volně prováděného kouzla je menší, než pomocí jakkoliv spojených arkánů.

I s různou polohou arkánů bylo experimentováno, kruhy soustředné, částečně se překrývající apod. Zdá se, že tudy by mohla vést cesta. Pokusy nedopadaly zcela špatně. Jedno je ale jisté. Arkány se navzájem ovlivňují nepředvídatelným způsobem, a to i při použití rozdílných druhů znamení, proto je nutná naprostá rovnováha mysli, aby magicus dokázal rychlostí myšlenky reagovat na ony změny. Opět se toto začínající kouzelník těžko dozví z důvodů samostatného experimentování.

Konečně se dostáváme k popisu pentagramu. Pentagram se skládá z pětkrát zalomené čáry, která nemá počátku ani konce. Tvoří jej vlastně pěticípá hvězda. Vzdálenost mezi vrcholy je stejná jak mezivrcholovou délkou, tak délkou po čáře. Vrcholy leží na kruhu. Někdy je kolem tohoto kruhu další, soustředný s vnitřním kruhem i celým pentagramem, taktéž se pentagram doplňuje o vnitřní kruh, opět soustředný, ležící uvnitř.

Základem pentagramu pro soustředění je, že žádný z kruhů ani jiných čar není nijakým způsobem přerušen. Kruhy ani žádné jiné čáry neprotínají pentagram. U arkánů a jiných kruhů toto pravidlo může být porušeno z různých důvodů.

Pentagram lze kreslit na jakýkoliv materiál a čímkoliv. Důležité je, aby čáry byly bez přerušení a celek působil souměrně a vyrovnaně. Proto je lépe kreslit magické kruhy na hladkou udusanou zem, než na dřevěnou podlahu, kde škvíry mezi prkny rozbíjí celou kresbu. Naprosto ideální podklad je jeden vyleštěný kus kamene nebo mramoru. Je zajímavé, že kovové materiály jsou jako podklad naprosto nevhodné. Patrně je to způsobeno schopností těchto kovů vázat magii. Nejlépe váže magii zlato, nejhůře železo.

Kreslit lze křídou, tuší, inkoustem i krví, lze též magický kruh vyrývat do hlíny či tesat do kamene. Poslední možnost je nejvhodnější pro magiky - residenty.

Některé magické kruhy lze doplňovat o další čáry, o zodiakální znamení, prvotní runy, znaky a nápisy.

Myslím, že těchto pár slov a jednoduché rozdělení magických kruhů prozatím stačí. Nyní se pokusím odpovědět na otázku položenou na začátku této stati.

Jsou obavy na místě, je li nalezen pentagram?

Ano, obavy jsou vždy na místě, nikoliv však panika, kamenování obydlí, kde žijí magikové, a jejich upalování. Pentagram mohl zbýt jen po hluboké meditaci, po vyvolávání neškodného kouzla, na kterém však čaroději záleželo, a podobně. Je-li pentagram nalezen v ložnici čaroděje, jedná se nejspíše o takovéto užití.

Naleznete-li arkán, ochranný kruh, uprostřed pustiny, ten, kdo jej zde nakreslil, se chránil např. při nocování před nějakým nebezpečím. Pak je třeba obávat se nikoliv kouzelníka, ale něčeho neznámého, obzvláště, je-li kouzelník nalezen mrtev vprostřed svého výtvoru. Stejně tak je třeba zvýšené opatrnosti, je-li kouzelník nalezen mrtev vně evokačního kruhu.

Co říci závěrem? Je naprosto zbytečné propadat panice, naleznete-li pentagram, obzvláště, jste-li lidé vzdělaní a dočetli jste až sem. Doufám, že má slova vám přinesla něco nového a poučného.