Sny drakobijců

V. Ptáci a jejich význam v družině

Melchizedech


Vážení nurnští družiníci,

zjišťuji, že někteří z vás se nevyznají v přeroztodivné říši rostlinstva a živočišstva. Rád bych vám ji, pokud to bude v mých silách, přiblížil.

Začnu tím, co mě nejvíce mrzí, a to je, že někteří z vás bezpečně nerozpoznají havrana. Nemám vám to za zlé, protože vím, že například chrabrý válečník Yall, který nerozpozná havrana od koroptve, se učil mistrně ovládat svůj meč a ne rozpoznávat zvířenu, nebo trpaslík Eodel, kterého si vážím a vím, že je nezastupitelný válečník, dokonce tvrdí, že pozná havrana podle toho, že dělá havry, havry, havry.

V mém malém rádci se snažím proto shrnout základní poznatky z oboru přírodozpytu a případné zájemce upozornit, že své mezery ve vzdělání si mohou doplnit v nurnské knihovně, odkud čerpám i ve své rešerši.

Nejprve bych začal jednou samostatnou třídou v kmeni obratlovců. Ano, tušíte správně, jsou to ptáci. Tak tedy ptáci mají jako všichni obratlovci páteř složenou z obratlů a jejich celková tělesná stavba a fyziologické vlastnosti připomínají v mnohém plazy nebo savce. Mají však i své typické znaky, jako je například peří. Peří je rohovinový produkt kůže, podobně jako nehty nebo srst u savců. Proces, ve kterém jsou starší pera nahrazována novými, se nazývá pelichání. Peří nejen že určuje tvar ptačího těla, dává mu rovnováhu a chrání je před chladem i horkem, vodním ptákům umožňuje i plovat a mnoha druhům dává krásný vzhled, ale v první řadě umožňuje ptákům létat. U letu bych se rád zastavil. V podstatě rozeznáváme let veslovací a klouzavý. Klouzavý let spočívá v tom, že křídla jsou volně rozprostřena ve vzduchu a pták se vznáší ve vzdušných proudech. Převážná většina ptáků však využívá let veslovací, při kterém je hnací silou ptáka mohutná hrudní svalovina. Aby ptáci mohli létat, jsou jejich kosti duté, popřípadě prostoupené řídkou trámčitou tkání. Ptačí kostra je mnohem lehčí než kostra ostatních obratlovců a je úsporně a celistvě stavěná. Vcelku je však málo pohyblivá a nejpohyblivější částí je kromě končetin krk, který se skládá z různého počtu obratlů. K získávání potravy slouží ptákům zobák. Krom toho se jím mohou bránit, čistit si peří, stavět si hnízdo, nebo krmit mláďata. Tvar zobáků různých ptačích druhů je značně rozmanitý. Záleží to na potravě, jíž se jednotlivé druhy živí, a jak ji získávají. Doporučoval bych všem, aby si prohlédli vyobrazení různých druhů ptáků, které vyobrazil učený hraničář, elf Halion, a jeho celoživotní studie jsou doposud uloženy v nurnské knihovně. Popisuje tam i své poznatky o rozmnožování a péči o mláďata, které za dobu svého studia nasbíral. Zjistil, že většina ptáků tvoří páry a oba partneři pak společně pečují o potomstvo. Při vzájemném vyhledávání partnerů mají obvykle velký význam zásnubní hry, v nichž nejdůležitější úlohu přebírá zpravidla sameček, který dává nejrůznějším způsobem najevo, že je připraven k páření. Samička se k němu připojí a založí spolu pár. Při zásnubních hrách se snaží sameček na sebe upozornit, zaujímá nápadné postoje, provádí zcela neobvyklé pohyby nebo létá nějakým zvláštním způsobem. Všechny projevy takovéhoto pozoruhodného jednání nazýváme tok a opět je pro všechny zájemce možné nahlédnout do spisů učeného Haliona, který pečlivě popisuje, jak probíhá tok u jednotlivých druhů ptáků.

Nakonec bych se rád pozastavil u krkavcovitých ptáků. Při rozpoznávání jednotlivých krkavcovitých ptáků se často chybuje, a tak jsou vrány, havrani a kavky občas navzájem zaměňováni. Tedy havran se liší od vrány a kavky tím, že nemá opeřený kořen zobáku. Jinak je havran celý černý s fialovým leskem. Narozdíl od vrány je havran převážně býložravý. Toto se vztahuje samozřejmě na obyčejné havrany.

Tyto řádky, které jste si právě přečetli, jsem napsal, protože věřím, že k chybnému zařazení mého havrana jménem Rhui vás vedla především neznalost. Doufám, že Rhui je platným členem družiny, a také, že si každý uvědomil, že již na první výpravě nejednou družinu varoval, když se chtěla vydat do neznámých míst nebo byla sledována, prozkoumal nebezpečná místa, pomáhal svým magickým uměním v bojích, a to přímo, když sesílal blesky, nebo nepřímo, když uděloval rychlost družiníkům ve svízelné situaci, a troufám si říci, že nebýt Rhuie, tak na minulé výpravě přišlo o život daleko více družiníků a cíle výpravy, totiž zavalení dolu, jsme vůbec nedosáhli. Doufám, že výroky pana Yalla o sežrání Rhuie či o rozklepávání zobáku kladivem jsou jen nezodpovědně vypuštěná slova poté, co požil více alkoholu či měl nějaké nevysvětlitelné hnutí mysli. Pokud si ovšem někdo myslí, že já a nebo můj Rhui nejsme platnými členy družiny, či dokonce na výpravách jen překážíme, byl bych rád, kdyby mi to řekl pokud možno ve střízlivém stavu přímo do očí.