Krev a dým

XVI. Krollí příběh

Babrak Teufel


Před mnoha a mnoha lety leželo v horách nad Kasulem krollí království. Život zde byl těžký. Po krutých zimách přicházelo jaro, kdy obleva způsobovala záplavy a splachovala tu trochu úrodné půdy do nížin. V létě zase horské slunce vysušovalo pastviny a pole na troud. Krollům se ale povedlo podmínkám přizpůsobit. Využívali terén a pomocí velkých dřevěných hrází měnili jednotlivá údolí v nádrže, které se na jaře zaplnily vodou z oblevy a během léta postupným vypouštěním zásobovaly síť kanálů životodárnou tekutinou. Opravování kanálů, nádrží, obdělávání polí a pastevectví spotřebovalo většinu „lidských” zdrojů a bránilo vzniku větších měst. Zároveň potřeba spolupráce bránila rozšíření osobního vlastnictví, a tak veškerá půda patřila králi, který ji pronajímal jednotlivým farmářům, jimž garantoval bezpečnost a dostatek vody. K tomu potřeboval naprosto loajální a neúplatnou státní správu, a tak byla nedaleko od hlavního města otevřena Akademie, kam byli v dětském věku odváděni ti nejchytřejší z každé generace a léta připravováni na svoji budoucí úlohu. Z těch, kteří prošli sítem, se nakonec stali stavitelé a vůdci jednotlivých povodí. Jako hráz proti korupci a závisti byl zaveden zákon, který státním zaměstnancům zakazoval vlastnit majetek. Byly vytvořeny tarify, podle kterých každý dostal propůjčeno od státu přesně, co zasloužil podle své funkce a výkonů, od posledního dělníka až po krále. Přes tvrdé podmínky tak nikdo, kdo se nebál práce, nemusel hladovět a mrznout.

Jednoho dne ale idyla skončila. Již se nedá zjistit, který ze sousedů se o to postaral, ale příčina je jistá. V horách byla objevena velká zlatá žíla a démon lakoty zatvrdil srdce jednoho z lidských králů v okolí. Vyslal ke krollům delegaci, ve které byl přítomen i zlý mág. Ten zavraždil krále i s jeho rodinou, a hned se ukázala slabost jejich zřízení. Bez vládnoucí dynastie byl celý stát ochromen. Lidé zároveň vyslali armádu a ovládli metropoli, těch pár větších měst i cesty mezi nimi. Akademie byla uzavřena a zemí projížděly trestné oddíly pátrající po každém z jejích absolventů. Nešťastníci pak byli uvězněni v táborech a odsouzeni k práci ve zlatých dolech. Smrt většinu z nich od práce rychle osvobodila. Rozpad centrální vlády se projevil po pár letech, kdy kanály bez řádné údržby přestaly plnit svoji funkci a vrátil se hladomor. Zemí se začaly toulat tlupy banditů, což opět zvýšilo chaos v království. Život byl čím dál horší a obyvatelé začali utíkat do nížin. Někde byli místním obyvatelstvem přijati pokojně a usadili se ve městech, většinou však byli vyháněni a museli se naučit žít a skrývat v divočině. Ať tak nebo tak, rychle zapomněli na svoji kulturu.

Ještě dnes se občas některý náčelník prohlásí za krollího krále a pokouší se oživit dávnou historii, žádný z nich se ale nikdy ani nepřiblížil uznání od všech tlup a městští krollové, stydíce se za svůj původ, nemají o myšlenky pankrollismu zájem. Podle některých šamanů ale část učenců přežila pronásledování a kdesi vybudovala novou Akademii. Zde prý staré tradice přežívají a jednoho dne z ní vzejde nový král, který z jednotlivých kmenů opět udělá národ a vrátí nám naši zem.