Dobrodružství Pepena z Ruindoru

Historie rodu Arima Velikého, správců Siltalathu a Knorladu

V roce 597, kdy se narodil Arim, již čtyřicet let zuřila v království válka s trpaslíky. Důvodem byl spor o mitrilové doly. Když Arim dospěl, zamiloval se do Molran, jediné dcery správce Batha. Jeho lásce však nebylo přáno, neboť sám byl z prosté rodiny. V roce 627 byla v blízkosti Siltalathu poražena královská vojska a trpaslíci přitáhli k hradbám města. Nepodařilo se jim město dobít ztečí, a proto přešli do obléhání. Během toho padl na hradbách města Bath i jeho dva synové a ve městě vypukla panika. V tu chvíli vystoupil Arim a svou nesmírnou odvahou strhl s sebou mnoho bojovníků a s nimi rozprášil trpaslíky. Jelikož v rodu správců nezůstal žádný mužský potomek, byl občany města správcem provolán Arim. Z tohoto postu se mohl ucházet o ruku Molran a vzal si ji za ženu.

V době úřadu jejich syna Sourungena stále zuřila válka, ale trpaslíci nikdy nepřitáhli do blízkosti města. Roku 725, ve čtyřiadvacátém roce úřadu Knora, však trpaslíci znovu přitáhli k Siltalathu a tentokrát ho dobili a srovnali se zemí. Když Knor viděl, že je vše ztraceno, zorganizoval evakuaci města. Nejstatečnější bojovníci obětovali život, mezi nimi i Knorův syn Kusur, aby ženy a děti mohli doslova před očima trpaslíků prchnout do bezpečí. Knor pak svůj lid odvedl na sever, kam již nezasahovaly nájezdy trpaslíků, a založil osadu Knorlad. Tato osada dostala jméno až po jeho smrti. Knorlad se však příliš nerozvíjel, neboť stále zuřila válka. Mitrilové doly byly již dávno částečně zasypány a částečně se tam nastěhovaly zlé stvůry, takže se tam stejně nikdo neodvážil.

Na počátku úřadu Lunora se v horách začali množit skřeti. Díky tomu byl konečně uzavřen mír s trpaslíky. V míru začal Knorlad konečně prosperovat. Roku 820 byl však napaden skřety a téměř zpustošen. V poslední chvíli se však karta obrátila a skřeti byli rozprášeni. Ještě měsíc po vítězství lovili bojovníci skřety po lesích. Po jejich návratu byl Knorlad přeměněn ve tvrz. Roku 826 královská vojska spolu s trpaslíky zatlačila skřety do hor. Na čas pak nastal klid.

Roku 881, v čase Forgenova úřadu, však do království přitáhla silná vojska skřetů. Armáda skřetů oblehla i Knorlad. Královská vojska byla tehdy zaměstnána na jiných místech a nemohla přijít na pomoc. Po roce obléhání, když začala nastávat krize, přijel Arim II., který v sedmnácti letech odešel do divočiny za dobrodružstvím, s oddílem lesních elfů a porazil skřety před Knorladem. V následujícím roce byli skřeti zatlačeni do hor. Arim II. se poté vrátil zpět do divočiny.

Jelikož Dimir neměl syny a jeho vnuci byli po jeho smrti ještě mladí, úřad získal syn jeho bratrance Gilken. Za Gilkenova úřadu, roku 926, proběhla Bitva pod horskými hřebeny, ve které lidé spolu s trpaslíky a lesními elfy rozdrtili velkou armádu skřetů a vlků. Protože v bitvě padli oba synové Gilkena, po jeho smrti získal úřad Tamir, syn Ganwing a vnuk Dimirův.

Po Bitvě pod horskými hřebeny se skřeti dlouho neodvážili podnikat ani loupežné nájezdy. Roku 993, v jedenáctém roce úřadu Knora III., však znovu vtrhli do země a oblehli Knorlad. Během obléhání padl Knor III. i jeho syn Idan. Po dvou měsících však přijel Pergen s oddílem elfů a přesně jako jeho praděd Arim II. porazil skřety před Knorladem. Krátce na to byli skřeti opět vytlačeni ze země. Lid provolal správcem Pergena, ten se zamiloval do Helwe a vzal si ji za ženu. Díky své lásce k Helwe přijal úřad správce, čímž se vzdal svého dobrodružného života. Roku 998 však ohrozil zemi Velký požár, který změnil Knorlad a široké okolí v popel. Země kolem Knorladu se od té doby zove Ruindor. Jen málo lidem se tenkrát podařilo uniknout, Pergen a Helwe byli mezi nimi. Na Pergenův podnět odešli do divočiny.